C1206C105J4RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 7 001
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 982
Datasheet
In Stock: 40 378
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
In Stock: 203
1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C105J4RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C105J4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C105J4RALTU
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C105J4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)