C1206C104J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C104J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C104J4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C104J4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C104J4RACTU
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C104J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)