C1206C103J1RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 4 001
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2 859
Datasheet
In Stock: 766
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C103J1RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C103J1RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C103J1RALTU
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C103J1RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)