C1206C102KDRALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 11 063
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1 066
Datasheet
In Stock: 973
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
YAGEO
Similar
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C102KDRALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102KDRALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102KDRALTU
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C102KDRALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)