C0805X682KARECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 610
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 0
6800 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X682KARECAUTO
DigiKey Part Number
C0805X682KARECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X682KARECAUTO
Description
CAP CER 0805 6.8NF 250V X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X682KARECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)