C0805X475M8RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805X475M8RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805X475M8RACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805X475M8RACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X475M8RACAUTO
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805X475M8RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)