C0805X472J5GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
Similar
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C0805X472J5GACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X472J5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X472J5GACTU
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X472J5GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)