C0805X332KARAC3316
DigiKey Part Number
399-C0805X332KARAC3316TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805X332KARAC3316CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805X332KARAC3316DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X332KARAC3316
Description
CAP CER 0805 3.3NF 250V X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805X332KARAC3316 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)