C0805T473K5RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Upgrade
TDK
Similar
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805T473K5RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0805T473K5RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T473K5RCLTU
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805T473K5RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)