C0805T103K5RCCTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805T103K5RCCTU
DigiKey Part Number
399-C0805T103K5RCCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T103K5RCCTU
Description
CAP CER 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805T103K5RCCTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)