C0805F273K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805F273K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805F273K1RACTU
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805F273K1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)