C0805C331JCTACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805C331JCTACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C331JCTACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C331JCTACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C331JCTACAUTO
Description
CAP CER 330PF 500V X8G 0805
Detailed Description
330 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X8G 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C331JCTACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)