C0805C102K2REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 428
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 24 640
Datasheet
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805C102K2REC
DigiKey Part Number
C0805C102K2REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C102K2REC
Description
CAP CER 0805 1NF 200V X7R 10%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C102K2REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)