C0805C102G1GECTU
DigiKey Part Number
399-C0805C102G1GECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805C102G1GECTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805C102G1GECTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C102G1GECTU
Description
CAP CER 0805 1NF 100V C0G 2%
Detailed Description
1000 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C102G1GECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)