C0805C100KCRALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5 715
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3 985
Datasheet
Similar
YAGEO
10 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805C100KCRALTU
DigiKey Part Number
399-C0805C100KCRALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C100KCRALTU
Description
CAP CER 10PF 500V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C100KCRALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)