C0603X683K4REC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Walsin Technology Corporation
0.068 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603X683K4REC7411
DigiKey Part Number
C0603X683K4REC7411-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X683K4REC7411
Description
CAP CER 0603 68NF 16V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X683K4REC7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)