C0603X683J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1 525
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X683J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X683J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X683J5RACTU
Description
.068UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X683J5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)