C0603X472J2RECAUTO
DigiKey Part Number
C0603X472J2RECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X472J2RECAUTO
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X472J2RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)