C0603X154J5RECAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603X154J5RECAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603X154J5RECAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603X154J5RECAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X154J5RECAUTO
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Detailed Description
0.15 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X154J5RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)