C0603T102J1RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T102J1RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T102J1RCLTU
Description
CAP CER 0603
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603T102J1RCLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)