C0603S181K1RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603S181K1RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603S181K1RACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603S181K1RACAUTO
Description
FAILOPENSMD180.PF 100V
Detailed Description
180 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603S181K1RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)