C0603S103K4RACAUTO
DigiKey Part Number
C0603S103K4RACAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603S103K4RACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Detailed Description
10000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603S103K4RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)