C0603C474M3RACAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 9 057
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C474M3RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C474M3RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C474M3RACAUTO
Description
CAP CER 0603 470NF 25VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C474M3RACAUTO Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)