C0603C183K4JACAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.018 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
C0603C183K4JACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C183K4JACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C183K4JACAUTO
Description
CAP CER 0603 18NF 16VDC U2J
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)