C0603C153K3GACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0603C153K3GACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C153K3GACAUTO
Description
CAP CER 0603
Detailed Description
0.015 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C153K3GACAUTO Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Tolerance
±10%
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)