C0603C104K3REC7411
DigiKey Part Number
399-C0603C104K3REC7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603C104K3REC7411CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603C104K3REC7411DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C104K3REC7411
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C104K3REC7411 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)