C0402T223K5RCL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T223K5RCL
DigiKey Part Number
399-C0402T223K5RCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T223K5RCL
Description
.022UF 50.0V
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)