C0402T153K4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.015 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T153K4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402T153K4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T153K4RACTU
Description
CAP CER 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T153K4RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)