C0402T103K8RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T103K8RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0402T103K8RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T103K8RCLTU
Description
CAP CER 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T103K8RCLTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)