C0402T102K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402T102K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402T102K5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402T102K5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T102K5RACTU
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402T102K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)