C0402C561J4GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 12 135
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 190
Datasheet
In Stock: 17 880
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
560 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C561J4GACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C561J4GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C561J4GACTU
Description
CAP CER 560PF 16V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C561J4GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)