C0402C560G5GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 5 472
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 5 896
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
Murata Electronics
Upgrade
KYOCERA AVX
56 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C560G5GACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C560G5GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C560G5GACTU
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C560G5GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)