C0402C473J8NACTU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0402C473J8NACTU |
Description | CAP CER 0.047UF 10V X8L 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.047 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X8L 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0402C473J8NACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Mfr | Features High Temperature |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance ±5% | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |