C0402C472K3RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 67 320
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 108 931
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
KYOCERA AVX
YAGEO
4700 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C472K3RECTU
DigiKey Part Number
399-C0402C472K3RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C472K3RECTU
Description
CAP CER 0402 4.7NF 25V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C472K3RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)