C0402C471K5HACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
Upgrade
TDK
Similar
Similar
470 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
C0402C471K5HACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C471K5HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C471K5HACTU
Description
CAP CER 470PF 50V X8R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C471K5HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)