C0402C470F5GACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0402C470F5GACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C470F5GACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C470F5GACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C470F5GACAUTO
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
47 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C470F5GACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)