C0402C223K4REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 18 838
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 175 314
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
KYOCERA AVX
0.022 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C223K4REC
DigiKey Part Number
C0402C223K4REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C223K4REC
Description
CAP CER 0402 22NF 16V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C223K4REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)