C0402C102K1GECAUTO
DigiKey Part Number
399-17168-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-17168-1-ND - Cut Tape (CT)
399-17168-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102K1GECAUTO
Description
CAP CER 0402 1NF 100V C0G 10%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C102K1GECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)