C0402C101J8JACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C101J8JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402C101J8JACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402C101J8JACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C101J8JACTU
Description
CAP CER 100PF 10V U2J 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 10V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C101J8JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)