ALT22A153DE063
DigiKey Part Number
399-ALT22A153DE063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALT22A153DE063
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Packaging
Box
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.031" (77.00mm)
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
63 V
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C