ALS81U223NS250 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ALS81U223NS250-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALS81U223NS250 |
Description | CAP ALUM 22000UF 20% 250V SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALS81U223NS250 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 20.9 A @ 100 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 25.8 A @ 10 kHz |
Part Status Active | Impedance 12 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.252" (31.80mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.031" Dia (77.00mm) |
Voltage - Rated 250 V | Height - Seated (Max) 7.717" (196.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |