ALS81C153QW350 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ALS81C153QW350-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALS81C153QW350 |
Description | CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALS81C153QW350 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 21.9 A @ 100 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 30 A @ 10 kHz |
Part Status Active | Impedance 11 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.252" (31.80mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm) |
Voltage - Rated 350 V | Height - Seated (Max) 6.732" (171.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |