ALS80A243DE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
24000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALS80A243DE040
DigiKey Part Number
ALS80A243DE040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A243DE040
Description
CAP ALUM 24000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80A243DE040 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10.9 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
13.6 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C