ALS70H753KE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 92
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
75000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS70H753KE040
DigiKey Part Number
ALS70H753KE040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H753KE040
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H753KE040 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18.6 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C