ALS31C472QP450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS31C472QP450
DigiKey Part Number
399-ALS31C472QP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31C472QP450
Description
CAP ALUM SCREW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS31C472QP450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
21 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
31.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C