ALC80A471DG450
DigiKey Part Number
399-ALC80A471DG450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80A471DG450
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 278mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC80A471DG450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.82 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.62 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
278mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C