ALC80A102BB100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 289mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALC80A102BB100
DigiKey Part Number
399-19627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80A102BB100
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC80A102BB100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.36 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
237 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
289mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C