ALC70A821EH450
DigiKey Part Number
399-ALC70A821EH450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A821EH450
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 177mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC70A821EH450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.71 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
8.14 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
177mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C