ALC10A471EH550
DigiKey Part Number
399-12018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A471EH550
Description
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 742mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A471EH550 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.05 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.93 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
648 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
742mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C