A7C5KS826M1HAAS036 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
82 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 36mOhm 1000 Hrs @ 150°C
A7C5KS826M1HAAS036
DigiKey Part Number
399-A7C5KS826M1HAAS036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A7C5KS826M1HAAS036
Description
CAP ALU HYBRID RADL 82UF 50V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
616 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C